Ne paslaptis, kad gera nuotaika daro didelį poveikį mūsų savijautai. Dažnai tai laikoma geros sveikatos ar sėkmingų aplinkybių pasekme, bet kas, jei būtų atvirkščiai? Ar linksmas nusiteikimas ir džiaugsmo jausmas gali turėti tiesioginės įtakos mūsų fizinei sveikatai ir net ilgaamžiškumui? Vis daugiau mokslinių įrodymų rodo, kad taip. Panagrinėkime, kaip pozityvumas ir džiaugsmas veikia mūsų kūną ir gali pailginti mūsų gyvenimo trukmę.
Mokslas apie laimę ir sveikatą
Laimė ir ją lydinčios emocijos, tokios kaip linksmumas ir džiaugsmas, nėra tik gera savijauta. Jos daro didžiulį poveikį įvairiems biologiniams procesams, kurie bendrai daro įtaką mūsų sveikatai ir ilgaamžiškumui.
Imuninės sistemos stiprinimas. Karnegio Mellono universiteto atliktas tyrimas atskleidė, kad teigiamas emocijas patiriantys žmonės rečiau serga peršalimo ligomis ar gripu, o tai rodo stipresnį imuninį atsaką. Imuninė sistema atlieka svarbų vaidmenį kovojant su ligomis ir infekcijomis, o stipri imuninė sistema gali labai prisidėti prie ilgesnio ir sveikesnio gyvenimo.
Širdies sveikata. Europos širdies žurnale (European Heart Journal) paskelbti tyrimai parodė, kad optimistiškiau į gyvenimą žvelgiantys asmenys turi mažesnę riziką susirgti širdies ligomis. Laimė ir pozityvumas gali sumažinti kraujospūdį ir širdies ritmą, todėl sumažėja širdies ir kraujagyslių sistemai tenkantis stresas.
Streso valdymas. Teigiamos emocijos, tokios kaip linksmumas, gali sumažinti kortizolio – pagrindinio streso hormono organizme – kiekį. Didelis kortizolio kiekis per ilgesnį laiką gali sukelti daug sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, miego sutrikimus ir depresiją.
Laimė ir ilgaamžiškumas
Nors laimės ir sveikatos ryšys tampa vis akivaizdesnis, o kaip dėl tiesioginio ryšio su ilgaamžiškumu?
Vienuolės tyrimas. Turbūt vienas ryškiausių šios srities tyrimų yra garsusis vienuolės tyrimas. Grupė vienuolių, gyvenusių panašiomis sąlygomis ir turėjusių panašią kasdienybę, buvo stebimos visą gyvenimą. Vienuolės, kurių ranka rašytose autobiografijose buvo daugiau teigiamų emocijų, gyveno gerokai ilgiau.
Longitudiniai tyrimai. Kitais longitudiniais tyrimais nustatyta, kad asmenys, kurių laimės ir pasitenkinimo lygis yra aukštesnis, linkę gyventi ilgiau. Žurnale „The Lancet” paskelbtame tyrime dešimtmetį buvo stebimas milijonas vidutinio amžiaus moterų ir nustatyta, kad laimingiausių moterų mirtingumas tyrimo metu buvo gerokai mažesnis.
Pozityvumo galia: ilgesnis ir laimingesnis gyvenimas
Taigi, kaip galime panaudoti linksmumo ir džiaugsmo galią, kad galbūt pailgintume savo gyvenimo trukmę? Štai keletas strategijų:
Puoselėkite dėkingumą. Dėkingumo dienoraščio vedimas arba tiesiog gerų dalykų gyvenime pasižymėjimas mintyse gali padėti ugdyti pozityvų mąstymą.
Puoselėkite socialinius ryšius. Santykiai su draugais, šeimos ir bendruomenės nariais gali būti svarbus laimės ir pasitenkinimo šaltinis.
Teikite pirmenybę fiziniam aktyvumui. Reguliari mankšta išskiria endorfinus, vadinamuosius geros savijautos hormonus, ir gali pagerinti jūsų nuotaiką bei suteikti daug naudos fizinei sveikatai.
Praktikuokite sąmoningumą ir meditaciją. Šios technikos gali sumažinti stresą, padidinti savimonę ir padėti išsiugdyti vidinės ramybės ir džiaugsmo jausmą.
Apibendrinant galima teigti, kad pozityvumas ir džiaugsmas gali daryti teigiamą poveikį įvairiems mūsų fizinės sveikatos aspektams ir taip paveikti mūsų gyvenimo trukmę. Integruodami teigiamas emocijas į savo kasdienį gyvenimą, galime ne tik pagerinti savo gyvenimo kokybę, bet ir galbūt jį prailginti. Atminkite, kad džiaugsminga širdis iš tiesų yra geras vaistas!